Cover Dog Field Trial Message Board
[ Cover Dog Field Trial Message Board ]

TedsWoodworking Plans and Projects

    Moose River Classic course order

    Posted by Tim Kaufman on 4/16/2024, 7:58 pm


    Meeting Friday morning for the classic@730
    New
    One
    East
    Beaver dam
    Bear bait
    Spruce.


      Classic Winners

      Posted by Tim Kaufman on 4/22/2024, 7:48 pm, in reply to "Moose River Classic course order"

      Moose River Classic winners
      1st Greg Johnson with Jet
      2nd Tim Kaufman with Ali
      3rd Jeff Sullivan with Beauty


        Shooting Dog

        Posted by Tim Kaufman on 4/16/2024, 8:11 pm, in reply to "Moose River Classic course order"

        1 - A Shiloh Duncan Mulligan Shiloh ES-(F) Scott Davis
        1 - B Reba Dauntless Rogue ES-(F) Bert Benshoof
        2 - A Maquina Northwoods Moores Maquina ES-(F) Jeremy Moore()
        2 - B Apollo Woods R Callin Apollo ES-(M) William Frahm()
        3 - A Cody Jewetts Creek Sunrise ES-(M) Jeff Sullivan()/Rod Lein
        3 - B Hatchet Berg Brothers Hatchet ES-(M) Colin Peterson()/Colin Peterson()
        4 - A Ali Lake Effect Ali ES-(F) Tim Kaufman
        4 - B Tammy Larix laricina P-(F)*InHeat Alex Anderson()
        5 - A Doc BBS Doc ES-(M) Paul Bukovich/Duncan Bukovich(A)
        5 - B Try Over the Hill Try EP-(F) Rod Lein
        6 - A Millie Clover Valley's Millie ES-(F) Jerry Furnish(A)/Eric Saetre(A)
        6 - B Kona Kona's Blue Skye ES-(F) AJ Kalupa()
        7 - A Rhonda Planet Queen ES-(F) Scott Anderson()
        7 - B Amos Hackberry's Amos Moses P-(M) Ben Brettingen()
        8 - A Justice Hair Trigger Colt's Justice ES-(M) Duncan Bukovich
        8 - B Beauty Jewetts Creek Beauty EP-(F) Jeff Sullivan()/Rod Lein
        9 - A Rosie Rosie EP Craig Steinbach/Jeremy Scheel
        9 - B Tikka Tikka's Blue Skye ES-(F) AJ Kalupa()


          Derby

          Posted by Tim Kaufman on 4/16/2024, 8:09 pm, in reply to "Moose River Classic course order"

          RDER CALLNAME DOG BREED-(GENDER) HANDLER
          1 - A Jade Jade ES-(F) Craig Steinbach/Jeremy Scheel()
          1 - B Lily Paige's Waggers Lily P-(F) Alex Anderson()
          2 - A Duece McGraw Lake Duece ES-(M) Jeff Marek
          2 - B George George ES-(M) Josh Matel()
          3 - A Reba Dauntless Rogue ES-(F) Bert Benshoof
          3 - B Justice Hair Trigger Colt's Justice ES-(M) Duncan Bukovich
          4 - A Fred High Point's Snowman Fred ES-(M) Ben Brettingen()
          4 - B Cody Cody ES-(M) Craig Steinbach
          5 - A Paco Paco Northwoods Josh Matel()
          5 - B Philly Duncan Creek Philly ES-(F) Neil Boos(P)/Jeff Marek
          6 - A Budha Budha ES-(M) Craig Steinbach
          6 - B Endee Silvershot Snowball Express P-(F) Nick Sisterman()
          7 - A Tess Faith's Texas Tryst EP-(F)*InHeat Brad Holt
          7 - B Tess Timís Setter Tess ES-(F) Tim Callahan()
          8 - A Tanya Tanya P-(F) Alex Anderson()
          8 - B Johnny OPA Johnny Ringo ES Duncan Bukovich/Paul Bukovich
          9 - A Chile Dirty Waters Chiltepin P-(F) Keenan Foley()
          9 - B Enni Northwoods Cedar Edge ES-(F) Eric Saetre(A)
          10 - A Ziggy High Pointís ZigZag ES-(M) AJ Kalupa()
          10 - B Forest Hidden Folklore ES-(M) Amber Dequaine(A)
          11 - B Maven Mud Lake's Money Maven ES-(F) Hannah Peterson()




            Classic running order

            Posted by Tim Kaufman on 4/16/2024, 8:07 pm, in reply to "Moose River Classic course order"

            UNNING ORDER CALLNAME DOG BREED-(GENDER) HANDLER
            1 - A Hatchet Berg Brothers Hatchet ES-(M) Colin Peterson()/Colin Peterson()
            1 - B Little Little Hawk ES-(F) Paul Cook()
            2 - A Star Northern Slopes Star ES-(F) James (Ed) Graddy()
            2 - B Ali Lake Effect Ali ES-(F) Tim Kaufman
            3 - A Reba Dauntless Rogue ES-(F) Bert Benshoof
            3 - B Momma Momma ES Josh Matel()
            4 - A Jet Northwoods Atlas ES-(M) Greg Johnson(A)
            4 - B Jazz Woods R Callin Jazz ES-(F) William Frahm()
            5 - A Sadie Woods R Callin Sadie ES-(F) William Frahm()
            5 - B Amos Hackberry's Amos Moses P-(M) Ben Brettingen()
            6 - A Roxie Roxie EP-(F) Josh Matel()
            6 - B Tammy Larix laricina P-(F)*InHeat Alex Anderson()
            7 - A Cedar Northwoods Cedar ES-(F) Lindsey Saetre(A)
            7 - B Z Kasida ES-(F) Paul Cook()
            8 - A Cody Jewetts Creek Sunrise ES-(M) Jeff Sullivan()/Rod Lein
            8 - B Walter Northern LIghts Sirius ES-(M) Sigmund Degitz()
            9 - A Maquina Northwoods Moores Maquina ES-(F) Jeremy Moore()
            9 - B Ash Ash ES-(F) Josh Matel()
            10 - A Allie North Slopes Allie ES-(F) James (Ed) Graddy()
            10 - B Millie Clover Valley's Millie ES-(F) Eric Saetre(A)/Lindsey Saetre(A)
            11 - A Justice Hair Trigger Colt's Justice ES-(M) Duncan Bukovich
            11 - B Easy I'm Easy Money ES-(M) Kyle Peterson()
            12 - A Beauty Jewetts Creek Beauty EP-(F) Jeff Sullivan()/Rod Lein


              Re: Moose River Classic course order

              Posted by Tim Kaufman on 4/16/2024, 8:02 pm, in reply to "Moose River Classic course order"

              We will run 6 braces Friday for the Classic
              Saturday we will start the Classic at 8
              Derby will run a single course starting at 9 (new course)


            580

            [ Cover Dog Field Trial Message Board ]