Posted by Aivan on 19/10/2009, 17:05:03, in reply to "Re: Hei hei kuppi"
Lue: KUP johtokunnan kokous 29.10 2009, löytyy Vantaan sivuilta päätöksenteko jne. Tiivistetty yhteenveto kaikista visioista: Kaikki määräaikaiset hoitajat pois 2009. H+P yksiköiden P-tehtävän hoitaa 2010 alusta palomieskierrätys. Yksityiset pois ja kunnat ohjeistavat häken antamaan kaikki sakukeikat KUP:lle. 2010 vähennetään 24 vakkaria ensihoitolinjalta ja kaksi sakua, sekä yhdestä tehdään osaaikainen.
Lisäksi: Tuusula meni Med-Group:lle, joten sielläkin tulee kenkää vain ensihoitajille. Palopuoli kompensoi siirtämällä KU35 Tuusulaan, koska HY35 on pois. Vaikka pelastuslinja ilmoittaa 1,1 m€ henkilösäästöä, oikeasti vain hoitajia vähennetään. Palokunta huolehtii palomiehistä.
KUP visio: 2010 alusta koko Pei-Hyv alueella on vain 10,5 KUP:n H+P sakua. Nurmijärven terkkarin saku on työn alla. KUP keskittyy jäsenkuntien toivomuksesta rahaa tuoviin D-kuljetuksiin. Se vähentää niiden maksuosuutta.
Kommentti: Kun uuden HUS-ohjeen mukaan yksikön taso määräytyy yhden henkilön perusteella, 9:stä höökistä tulee P-yksiköitä. Tällöin H+P:n rooli on lähinnä kuljetus, koska P-hööki, L4 ja MH-01 huolehtivat hoitamisesta. H+P pystyy kuljettamaan yleensä lääkityn potilaan ilman lääkärin saattamista. Palomies ajaa aina ja eh-tyttö/poika on kontissa valvomassa potilasta.
Mitä seuraavaksi: Palataan vanhaan hoito ja perustason yksiköihin, koska toiminnan painopiste on C-D-tehtävissä. KUP alueella tarvitaan MH-01, VL4, HYL4:n lisäksi H+P yksiköitä vain Klaukkalassa, Vantaankoskella, Järvenpäässä ja Mäntsälässä. Muut sakut voivat olla palomiesten P+P yksiköitä.
Message Thread:
![]()
« Back to thread