Posted by CC on 4/11/2009, 9:09:26, in reply to "Re: Våra potentiella lottovinster"
Frihet kan betyda en hel del. Fria gränsövergångar exempelvis.
Och det är en av våra basvärden. Frihet nyfikenhet ifrågasättande av oss själva. Starten på tanken tagen från Spengler.
Man kan ställa upp en tabell med gott och ont som kommer ut av de här grundläggande värderingarna vår civilisation har. Det finns en anledning att kineserna åkte till afrika och vände hem och stängde gränserna medan vi åkte till alla kontinenter plus månen och mars och tog hem allt som fanns på dem.
Varje gång vi stött på något nytt så har vi frågat oss om vi kunde byta ut något eget.
Någonstans bakom fanns där kanske lite omdöme och kristna värderingar av vad som är rätt, gott och sant, men de är inte några grundvärden.
Släng ut lite av det som inte är grundvärden och nyfikenhet och frihet vållar mycket ont. Sjukdomar man inte kan bota och en lugn och ordnad arbetssituation för den som vill förstöra för övriga eller förbereda för någon ny civilisation eller anarki.
Message Thread:
![]()
« Back to thread